Rakı Aroması / Kiti mi? Anason Yağı mı? En Önemli Başlık !!!

Rakı Aroması/Kiti mi? Anason Yağı mı?

 Hepimizin önceden beri duyduğu, yapma rakı, ev rakısı, üzümden damıtma rakı gibi tabirler uzun zamandır kulağımıza gelmektedir. Genellikle Trakya bölgesinde daha çok yapılan taze üzümden rakılar , oldukça şekerli, yüksek alkollü beyaz şarap tadında olmakla beraber , alışığımız  geleneksel rakı lezzetine pek yaklaşamamaktadır. Bu sebepten yazımızda anason aroması ve yağıyla yapılan rakılara değinmek istedik.

Rakı Kiti https://www.finecraftclub.com/raki-aromalari/raki-efe-gold-raki-aromasi-10ml

 Son birkaç yıldır anason yağı ve Etl Alc* (Dezenfektan) kullanılarak yapılan rakılar karşımıza oldukça fazla çıkmaktadır. Bizler birer rakı sever olarak piyasada bulunan neredeyse tüm çeşitleri denedik, farklı yöntemlerle rakılar yapmaya çalıştık. Alışılagelmiş anason yağını bizlerde uzun zamandır kullandık, hatta anason yağının damakta bıraktığı acı tadını kırmak için üzüm aromaları, üzüm suları, şıralar, şeker katkıları denedik. Tabii ki tek seçeneğimiz olduğu içinde uzun süredir severek kullanıyorduk.

 Viski kitleri deneyerek başladığımız yolculuğumuza FineCraft Rakı kitleri ile devam ederken, yine şaşırdık, öyle ki neredeyse orjinale birebir diyebileceğimiz bir lezzet çıktı karşımıza. Peki nasıl oluyor da doğal anason , anason yağından bu derece farklı bir içime sahip oluyordu? Damakta yağlı kalmıyor, acı şeker kullanmamamıza rağmen bu denli akıcı bir lezzete sahip oluyordu? Zaman içerisinde oluşan samimiyetimize dayanarak bu bilgiyede ulaştık, tabii formüller gizli kalacak şekilde merakımız giderildi diyebiliriz. Her şeyden önce Anason Yağı tüm doğal anason aromalarının temeli imiş. Yani piyasada karşımıza çıkan Kristal Anason, Anason Aroması, vb gibi ürünlerin tamamı anason yağından elde ediliyormuş. Hazırladığımız ürünlerdede bunu hissettiğimiz için mantıklı geldi. Peki FineCraft Rakı kitleri neden Anason yağında ki acılığı , bardaktaki yağlı görüntüyü , yoğun koku ve sonda kalan baskın anason tadını barındırmıyordu? Burada Anason yağının işlenme ve seyreltilme kısmındaki fark devreye giriyor. Son teknolojiye sahip ekipmanlar ile bildiğimiz o kalın yağ incelip, enfes bir lezzete ulaşıyordu. Biz denedik, müdavimi olduk, gönül rahatlığı ile www.finecraftclub.com dan incelemenizi ve denemenizi tavsiye ederiz.

 Tabi şunu da belirtmeliyiz ki, son derece profesyonel ,düzenli ve disipinli çalşan bir ekiple karşılaşıyorsunuz, yani bizim daha önceden alıştığımızş esnafçılık ve bize noolur’culuk pekte işe yaramıyor.  Ne Diyelim Tavsiye bizden, Keyfini Yaşamak sizden. Şimdiden Afiyet Olsun…