Viski Nedir

Viski Nedir?

Viski nedir? Viski ne zaman bulundu gibi sorularınızın yanıtı veriliyor. İşte sizin için detaylı bilgiler verilmiştir.

Öncelikle viski nedir sorusunun yanıtı veriliyor. Bakıldığında viski kelimesi ilk olarak 1494 yılında kullanılmıştır. Bunun dışında viskinin yüksek alkollü içecek olduğu tanımı yapılabilir. Yüksek alkollü olan bu içecek için üretim uzun zamandan beri devam eder. Viski kelimesinin anlamı İskoçya ve İrlanda dillerinde yaşam suyu anlamını taşımaktadır. Sek olarak içilmesi yta da buzlu farklı içecekler ile kahve ile karıştırılarak içilmesi de söz konusu olabilir. Dünya genelinde pek çok ülkede viski üretiminin yapıldığını söyleyebiliriz. Genel olarak çeşitleri de ülkelere özel üretimi ile bilinir. İrlanda, İskoç ve Amerikan olmak üzere viski çeşitlerinin olduğunu söyleyebiliriz.

İskoç Viskisi

Yapım aşamaları, yapım türleri gibi hususlar üzerinden incelemeler yapılır. İskoç viskisi için damıtma işleminin diğer viski üretimlerinden farklı olarak iki kere damıtılarak işleme alındığını söyleyebiliriz. Bu durumda direkt olarak üretim de farklı olduğundan tat da farklı olacaktır. Üretiminde genel olarak arpa kullanılır. İskoç viskisinde damıtma işleminin en az iki kere olması söz konusudur. Yapımında kullanılan tahıl, çimlendirildikten sonra çimlendirilmenin durdurulması için özel fırınlarda, açık ateşte kurutma işleminin gerçekleşmesi sağlanacaktır. Ateş dumanının tahıllara sinmesi de söz konusu olacaktır. İskoç viskisinde is kokusunun olması söz konusudur. Sebebi de yapım işlemlerinin bu şekilde gerçekleşiyor olmasından kaynaklanmaktadır.

İrlanda Viskisi

Aynı zamanda irlanda viskisi için de bilmeniz gerekenler olacak. Bakıldığında üretim aşamasında üç kere damıtma işleminin gerçekleşiyor olduğu görülür. Üretiminde genel olarak arpa kullanılması sağlanır. Tahıllarda kuruma işleminin gerçekleşmesinde ise direkt olarak saç üzerinde kurutma yapılır. İskoç viskisinde olduğu gibi kokunun duyulması söz konusu değildir. Koku olmadan üretimin tamamlanması sağlanıyor olacak.

ABD Viskisi

ABD viskisi için ise üretim Burbon viski olarak yapılır diyebiliriz. Bakıldığında üretim kapsamında bir kez damıtma işleminin gerçekleşiyor olduğunu da söyleyebiliriz. Üretimde genel olarak kullanılan ise mısırdır. Üretimin mısırdan yapılması söz konusudur. ABD viskisi olarak üretimin tamamlanmasından sonra alkol oranına göre seçenekler de sunulur.

Viski Üreten Diğer Ülkeler

Bu ülkelerin dışında elbette viski üretiminin olduğu farklı ülkeler de var. Bu ülkelerde de üretim aşamasında farklı damıtma işlemlerinin yapılması, farklı damıtma süreleri üzerinden işlemlerin gerçekleşmesi gibi bir durum söz konusu. Bunu değerlendirmeniz durumunda siz de ona göre hareket ederek işlemlerin tamamlanması üzerinden viski türlerini inceleme imkanı bulabilirsiniz.

Diğer ülkeler;

  • Japonya
  • Hindistan
  • Kanada
  • Avustralya
  • İngiltere
  • Finlandiya
  • Fransa
  • Yeni Zelanda

Almanya gibi ülkelerde de üretimin gerçekleşmesi de söz konusu olacaktır. Viski, farklı ülkelerde farklı şekillerde yazılarak sunulabilir. Bakıldığında Whiskey olarak yazılması durumunda İrlanda viskisi olarak açıklanabilir. Bunun dışında whisky olarak yazılması durumunda ise direkt olarak İskoçya viskisidir.

Türkiye’de viski kapsamında ise 1963 yılında ilk üretim yapılmıştır. Türkiye’de ilk viski ne zaman üretildi sorusunun yanıtı için direkt olarak 1963 yılında üretimin gerçekleştiğini söylemek mümkün. Bunun dışında üretim Ankara markası ile sunulmuştur. Bekleme süresi ya da buna benzer yapımında kullanılan ürünlere göre de belirlenen seçenekler üzer4inden üretimin tamamlanması söz konusu olacaktır.

Viski nedir sorusunun yanıtı kapsamında hareket ederek cevabınızı alabilirsiniz. Ancak bunun dışında direkt olarak viski için çeşitler dışında, direkt olarak marka konusunda da seçim yapılması gerekmektedir. Viski için özellikleri ya da buna benzer çeşitleri, markaları üzerinden de ülkelere göre değişim olabilmektedir. Alkol oranının yüksek olduğunu bilmelisiniz.