En İyi Viski Kiti

Viski, alkol seven insanların en çok sevdiği ve tercih ettiği içeceklerin başında gelmektedir. Bir viskinin en sevilenler arasında olmasının belirleyicisi ise viskide kullanılan viski kitidir.

En iyi viski kitinin ne olduğu veya nasıl hazırlanacağı, viski seven insanların en büyük odak noktasıdır. Öyle ki pek çok viski tüketicisi viskiyi viski yapanın, viski kiti olduğunu öne sürmektedir. Peki en iyi viski kiti nedir ve nasıl yapılır?

En İyi Viski Kiti Nasıl Yapılır?

Asıl anlamı hayat suyu olan viski, ülkemiz sınırları içerisinde en çok sevilen alkollü içeceklerden biridir. Hal böyle olunca viskinin farklı çeşitleri, aromaları, markaları ya da yapılış şekilleri bulunmaktadır. Viski hazırlama işleminde kullanılan kitler piyasada hazır halde de bulunmaktadır. Ancak tüketicilerin büyük kısmı kit hazırlama işlemini de kendileri gerçekleştirmek istemektedir. Kit hazırlamak sanılanın aksine oldukça kolaydır. Kit hazırlamak için öncelikle etil alkole ihtiyaç vardır. Ancak etil alkol olduğu gibi kullanılmamalıdır. Etil alkolün öncelikle belirli oranlarda seyreltilmesi gerekmektedir. En iyi viski kiti hazırlamak için genellikle tercih edilen bu oran %40 civarında alkole seyreltilmesidir. Elbette bunun yerine market veya tekellerden alınan votka içine 2-3 ml kadar konsantre kit ekleyip çalkalama işlemi de gerçekleştirilebilir. Eğer bu tercih edilirse yaklaşık 1 dakika kadar çalkalama gerektiği unutulmamalıdır. Bu işlemlerin ardından viski tüketime hazır hale gelmektedir. Bahsi geçen işlemlerin dışında dinlendirme, bekletme gibi bir işleme ihtiyaç duyulmamaktadır. Konuya dair araştırma yapıldığında genellikle kite meşe cipsi eklenip eklenmemesi gerektiğinin tartışılmakta olduğu görülür. Esasen meşe cipsi alkollerin dinlendirilmesinde, rengi ve tadını almasında etken bir madde olarak yer almaktadır. Yani kitte yer alma durumu olmazsa olmaz bir noktada değildir. Çünkü bahsi geçen alkollü içeceğin temelinde yer alan aroma, kuru ağaç aromasıdır.

Viski Kiti satın almak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Viski Kitinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uzun yıllardır tüketilmekte olan viski, hazırlanışı veya kit kullanımı konusunda farklı tartışmalara sebebiyet vermiştir. Esasen şu aşamada kit kullanımının ne oranda yapılması gerektiği bir nebze netleşmiştir. Bunun için de işlem oldukça basittir. Bunun için öncelikle 70 cl votka gerekmektedir. Votkaya 1,4 ml ila 2 ml kadar kit eklenip karıştırılması içecek hazır hale gelmiş demektir. Bu sayede alkollü içecekte hem tat hem de renk en ideal kıvama geliyor. Koku olarak da aynı şekilde harika lezzeti alıyor.

Viski kiti esasen aroma ve renklendirici karışımını içermektedir. Yukarıda da belirtildiği üzere tüketiciler kendi imkanlarıyla kit yapabileceği gibi hazır olarak piyasadan da elde edebilirler. Peki piyasadan alınacak olursa nelere dikkat edilmelidir? İlk etapta hangi markanın tercih edileceği önem arz etmektedir. Zira piyasada pek çok marka bulunmaktadır ancak tescilli bir markanın kullanılması ziyadesiyle önem arz etmektedir. Ayrıca bu konuda bakanlığın denetimleri oldukça sıkıdır ve biz de bakanlığın izni doğrultusunda oluşturulan kitleri tercih etmeliyiz. Yalnızca üretiminin değil dolumunun da gıda bakanlığı denetiminde yapılması önem arz etmektedir. Tüm bunlara ek olarak yüksek konsantrasyon ile oluşturulmuş olması önemli bir etkendir. Konsantrasyonun yüksek olması, aslında kaliteli olduğu anlamına gelmektedir. Bir litre içinde en fazla 5 ml yeterli ise konsantre olduğu anlamına gelmektedir. Maalesef harman, renk ve tat esas alındığında alternatif olarak çeşit sunabilen fazlaca marka bulunmamaktadır. Zira bunu sunabilmek ciddi anlamda para ve emek gerektirdiği gibi zaman da burada belirleyici bir unsur olmuştur. Her alanda olduğu gibi bu konuda da bazı firmalar bireylerin sağlığını hiçe sayarak paralarına göz dikmektedir. Bu nedenle sağlık ve kaliteli bir içki tüketimi için viskikitiseçerkenneleredikkatedilmeli kısmına özen gösterilmelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.